/YllkaPrizren

Archive for October, 2014

postheadericon TURSHI

1919621_590685304390416_9181721580260753397_n

  Sote femijet e gruqit 3 vjeqar pregaditen turshi prej lakne o shikoni sa jane kureshtar.. Photos

postheadericon NJOFTIM

TË NDERUAR PRINDËR

Më datën 25.10.2014 në shkollën tonë do të mbahet takimi prindër – mësimdhënës. Qëllimi i këtij takimi është ngritja e suksesit dhe njohja nga më afër me të arriturat e nxënësve si në fushën mendore ashtu edhe atë sociale. Shpresojmë se raporti nxënës – mësimdhënës – prindër do të jetë efektiv dhe lusim që të jeni të pranishëm.(KLASA E PARE)

 

Të  nderuar prindër

Më 25.10.2014 në ora 10:00-13:00 mund të vini me marrë informata për fëmijët e juaj në kopshtin tonë.(PARASHKOLLOR)

postheadericon Vizita fabrikë

10518837_586311651494448_7421137962926355307_nGrupet parashkollore te kopshtit ‘YLLKA’ 3A Bletet, 3B Kelebekler, 3C Bubamare, 3D Ylberi, 3E Dielli.. Sot, vizituan fabriken konditorike ‘Liri’ ne prizren aty femijet u njoftuan me rrjedhen e prodhimit ne fabrike. Femijet u ndane shome te kenaçur me pritjen e organizuar, si dhe me dhurrat qe i fituan.

Photos

postheadericon GURABIJE

1901770_586783731447240_4996017374803293376_nNe dje se bashku me femijet e grupeve’yjet dhe trendafilat’ pergaditem gurabije. Sot ne i pjekem gurabijet dhe femijet i shijuan me plot kenaqesi..

Photos

postheadericon AKTIVITETI I PARE KUSHTUAR PREGADITJES SE KOSIT PER FEMIJET E GRUPIT YJET DHE TRENDAFILAT TE KOPSHTIT YLLKA – PRIZREN

10734109_585010078291272_4875951846283415762_nNe sot se bashku me femije vendosem te pergaditim kos. Se pari, ju treguam femijeve se kush e bene qumshtin, pastaj treguam se sa ka rol te madh qumeshti per femije ne ritjen dhe ne zhvillimin e tyre,pastaj treguam se qfare ngjyre ka qumeshti dhe qka pergaditim prej tij….[embelsira,puding] dhe ne fund treguam se si pergaditet kosi. Qumeshtin e nxejme pak pastaj ne te e veme dy luge te gjelles kos[maja] dhe tenxheren e mbulojme me batanije dhe e leme te qendroj tri ore, pas tri ore kosi ishte gati.Kosin e veme neper gota dhe ju dhame femijeve qe te hane e femijet ishin te kenaqur deri ne maksimum.

Photos

postheadericon VIZITE KOPSHTIT ZOOLOGJIK

10333748_583896048402675_7975299250764194357_o

Me qellim te nolerlidhjes se teorise me prakditen nxenesit e klasave te para vizituan kopshtin zoologjik per t’u njohur nga me afer me kafshet e kopshtit. Ata njekohesisht u argetvan edhe me lodrat e luhateset e kopshtit.

Photos

postheadericon Gurabije

1926210_581873528604927_5544856309105401853_o

Sot me tri grupe parashkollore gatuam se bashku me femije gurabije. Femijetvishin te kenaqur duke luajtur me brume dhe duke bere figurat te ndryshme. Jane te lumtur sepse dota shijojne per here te pare ate qe gatuan vet…

Photos

postheadericon VIZITË NË FABRIKËN – KAMILA-‏

20141001_102302

Nxënësit e klasave të para vizituan fabrikën e çokollatave – Kamila-.Ata nga më afër u njohën me prodhimin e çokollatave, pasi çokollatat janë ushqimi i tyre i preferuar. Duke u ndarë nga fabrika të gjithë fëmijët morën dhurata. Ne i falenderojmë punonjësit e fabrikës ,të cilët na mirëpritën dhe i dëshirojmë punë të mbarë …

Photos

postheadericon Shetitja Rreth Kopshtit dhe Tregut‏

50140924_131602 (600 x 337)
Me datën 21.09.2014 e vizituam tregun i cili gjindet pranë kopshtit – YLLKA në Prizren. Unë, edukatorja Vera MURATI, bashkë me z.Mahmut YAMAN dhe fëmijët e grupit – Parashkollor shetitem rreth e rrotull kopshtit, duke pare për së afërmi pemët dhe perimet.
Fëmijët ishin shumë të kënaqur me këtë aktivitet. Ato paten mundësi të komunikojnë edhe me shitësit të cilët dhurruan ara dhe ftoj. Me të arritur në kopsht, fëmijët komentuan përshtypjet e tyre nga tregu.

postheadericon ARGËTIMI ME PALAÇO‏

20141003_102727 (600 x 450)

Fëmijët e shkollës sonë sot u argëtuan shumë me palaçon që siguroi shkolla. Ishte një surprizë,  kënaqësi e veçantë dhe shumë e madhe  për fëmijët. Të gjithë ndoqën me shumë përkushtim lojërat që i ofroi palaçoja.

Në fund të gjithë së bashku me palaçon vallëzuan vallen e pinguinit, ku u ndien shumë të hareshëm.
Subscribe

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 5,125 other subscribers